Název projektu

Tantelab - výzkumně performativní laboratoř

Realizátor projektu

Vedoucí projektu

Miřenka Čechová, Markéta Vacovská

TANTELAB

Soubor TANTEHORSE ve spolupráci s projektem Odolná společnost pro 21. století, řešeným Akademií věd ČR, otevřel druhou výzkumně performativní laboratoř TANTELAB.

Kombinace výzkumu, tvorby a divadelní praxe je určena pro mladé začínající umělce, převážně z řad současného tance, experimentálního divadla a performance art.

Vybraní performeři a výtvarníci se potkají během roku v několika blocích, zaměřených na jednotlivá podtémata, které vždy povede jeden odborník a jeden umělec. V průběhu roku se též uskuteční imerzivní performativní projekt, site-specific performance a závěrečné zkoušení finálního tvaru představení.

Účastníci absolvují workshop vztahující se k tématu odolnosti a psychického zdraví - uměleckou residenci v bývalém vojenském prostoru Ralska, dále absolvují taneční tréninky a tvorbu v žánru současného tance a naučí se využívat prostředky k vlastní autorské tvorbě (workshopy dramaturgie, filosofie, dokumentárního divadla, práce s režisérem, tvorba performance).

Hlavním tématem je psychická, společenská a environmentální odolnost, odolnost člověka vůči krizovým situacím , manipulacím a zastrašování, stejně jako schopnost adaptace, transformace krizové situace a péče o svět, v němž chceme žít.  

Inspirace I. Ralsko

PROSTOR

( ............. ) je otiskem mě samé. Vytahuje ze mě stíny, o kterých jsem nevěděla, ale které mě tíží už léta.

( ............. ) mě ohýbá, tlačí na mě, znepokojuje a nutí k činu. K jakému? Pohlédnout pod vrstvy času, pod nánosy zelených náletů, pod trávu a mech a zem, dovnitř své mazlavé duše.

( ............. ) mě nutí vydržet sama se sebou, abych později vydržela s druhými.

( ............. ) je urychlovač. Zpomaluje a vyprazdňuje mé bytí a urychluje mé cítění. Nemám jinou šanci než být v kontaktu sama se sebou.

( ............. ) jsou stopy, kroky, otisky chodidel, které již dávno nejsou vidět, které nevědomě kopíruju, dělám stejné přešlapy, úskoky, zastavení a návraty. Je to rytmus chůze, v němž se vyjevuje strach z cesty po níž kráčím.

( ............. ) mě doprovází k cestě směrem k sobě, abych zjistila, že vše kolem nejsem jen já.

text: Miřenka Čechová, foto: @Jana Hunterová