Věda fotogenická

04.01.2023

Věda nepřináší jen poznání a pokrok, nezřídka také svou krásou povznáší. Dovede nám zpřístupnit pohledy, které jsou našemu zraku běžně skryté. 

To je motto již devátého ročníku tradiční fotografické soutěže Věda fotogenická, kterou pořádá Akademie věd ČR. V roce 2022 byly vypsány 2 soutěžní kategorie: hlavní kategorie Věda fotogenická a vedlejší kategorie Vědci a dobrodružství. V letošním ročníku bylo do soutěže zasláno 244 fotografií a 12 videí z 28 pracovišť AV ČR, ze kterých odborná porota opět vybírala fotografie do reprezentativního kalendáře Akademie věd ČR a výstavu Věda fotogenická, která byla přístupná do konce roku 2022 v Galerii věd a umění v přízemí budovy Akademie věd na Národní třídě. 

Cenu odborné poroty Nejlepší fotografie za III. vědní oblast získala fotografie z projektu Odolné Ralsko - Aktivita: Odsun - okupace - oživení/ Stavební podoba Ralska v minulém století a současné perspektivy - aktivita výzkumného programu Odolná společnost pro 21. století v rámci Strategie AV21.

Název fotografie: Pozůstatky po životě sovětské armády v bývalém vojenském prostoru Ralsko 3

Autor: Jitka Walterová